Mapa evropy Znak obce sedliště
vyhledávání
vyhledávání

vyhledávání
šipka Čtvrtek 18.ledna 2018, svátek má Vladislav

Počet zobrazených článků: 2 (z celkem 2 nalezených)

Muzeum Lašská jizba

 V sousedství  naší nejvýznamnější památky – dřevěného kostela Všech svatých - se nachází budova staré školy.  Tabule u vchodu Vás upozorní, že můžete navštívit   místní Muzeum Lašská jizba.
 Shromažďování předmětů dokládajících život minulých generací provází naši obec od počátku 20. století. Už v roce 1908 začal  Joža Vochala, jedna z nejvýraznějších osobností národopisné práce na Frýdecku, shromažďovat nářadí, nástroje, kroje, nábytek, písemnosti, náboženské tisky, které byly  jedinečnými doklady života  generací Sedlišťanů, kteří ještě  pamatovali rok 1848 – rok zrušení roboty.  Při příležitosti oslav 60. výročí osvobození rolníků od robotních povinností získal spolu se svými spolupracovníky skutečné poklady. Postupně jich přibývalo, jak uvádí ve svých osobních vzpomínkách, zabraly čtyři místnosti.
 Péče o památky byla ale pro Jožu Vochalu velmi svízelná a náročná, nedostávalo se prostředků, i když nadšení oživovat a uchovávat nejen předměty, ale také písně, tance, hudbu, pověsti, zvyky a obyčeje bylo nesmírné.  Proto přijal v roce 1924 nabídku přenést národopisnou sbírku do frýdeckého zámku, který byl po roce 1918 zestátněn. V rytířském sále byla pak otevřena za hojné účasti krojovaných skupin ze širokého okolí první národopisná muzejní výstava, která se později stala pobočkou Národního zemědělského muzea.  Instalace byla svým tématickým zaměřením na život venkovského lidu na Těšínsku a širokou škálou vystavených předmětů zcela výjimečná a dostalo se jí mnohého ocenění. 
 Tradice uchovávání dokladů života minulých generací je v Sedlištích živá i dnes. Postupně byly do prostor v 1. patře staré školy shromážděny početné předměty z domácností, zemědělské nářadí, řemeslnické nástroje. Živou prezentaci písňového a tanečního bohatství pak dokládají dochované mužské i ženské kroje, pořízené Národopisným sdružením Sedlišťané pro veřejná vystoupení po 2. světové válce.  Jistě je pro naši obec pýchou, že sbírka muzea je stále doplňována dary občanů.
 Národopisná a historická expozice,  připravená při příležitosti 700 výročí první zmínky o obci v roce 2005, byla v roce 2009 obnovena, doplněna o nové předměty a rozšířena.  Pro novou instalaci byly  využity nejen předměty každodenní potřeby – nábytek, vybavení domácnosti, textilie, ale také řemeslnické nářadí, zemědělské nářadí z darů občanů.  Tvůrci nové expozice začlenili do stálé expozice dvě nová témata, kterým jsou věnovány samostatné prostory. První je poděkováním a připomenutím ojedinělé mnohaleté dokumentační a prezentační práce  členů Národopisného sdružení Sedlišťané, vedeného Jožou Vochalou.  Druhá pak dvěma  místním spolkům – Hornickému spolku Rozkvět a Sboru dobrovolných hasičů.  Jejich podíl na životě obce je nepřehlédnutelný a zaslouží si připomenutí historickými i současnými artefakty.
Vedle stálé expozice žije muzeum programy pro školy, výstavami a těší se i na Vás. 
Jsme rádi, že se daří díky pochopení našich občanů i jejich nezištnosti naplňovat životní kredo Joži Vochaly :  „Tradice je smlouva mezi otci a syny, vzájemný slib pravdy a cti, spravedlnosti a služby.“


Vydáno dne 17. 09. 2009 (1420 přečtení) Informační e-mail Vytisknout článek


Muzeum Lašská jizba

V průběhu období 02 – 05/2009 byly v objektu Muzea Lašská jizba a knihovny opraveny místnosti, které jsou v současné době součástí stálé expozice. V měsících dubnu – červnu pak probíhaly práce na instalaci expozic Lašské jizby, Národopisného sdružení Sedlišťané, Hornického spolku Rozkvět a Sboru dobrovolných hasičů za spoluúčasti členů partnerských organizací a odborníků, kteří metodicky řídili práce na instalaci expozic. Expozice byly otevřeny dne 12. 6. 2009 v 16.00 hodin kulturním programem zaměřeným na lašskou kulturu, který proběhl v režii Zdeňka Krulikovského a divadelní společnosti Gigula. Po vernisáži pokračoval kulturní program vystoupením hudební skupiny Flash.

V současné době jsou expozice zpřístupněny ve dnech pondělí a středa v době od 10.00 do 16.30 hodin. V případě zájmu prohlídky mimo tuto dobu je možno dohodnout termín individuálně telefonicky  595 176 244 nebo e-mailem na adrese: knihovna @sedliste.cz

Fotografie z expozice Muzea Lašská jizba i ze znovuotevření jsou k dispozici ve fotogalerii.

Znovuobnovení  Lašské jizby a rozšíření muzea o expozice Národopisného sdružení Sedlišťané, Hornického spolku Rozkvět a Sboru dobrovolných hasičů bylo realizováno za finančního přispění Nadačního fondu HYUNDAI v rámci pilotního grantového kola 2008.

 


Vydáno dne 08. 07. 2009 (2799 přečtení) Informační e-mail Vytisknout článek


Kontakt
Obecní úřad Sedliště:
739 36 Sedliště č.p.271
tel.: 558 658 129
tel.: 558 658 392
e-mail:
obec@sedliste.cz
starosta@sedliste.cz
ucetni@sedliste.cz
IČ:00297178
DIČ:CZ00297178
Bankovní spojení:
Česká spořitelna a.s., pobočka Frýdek-Místek
č.ú.:1682048339/0800

Úřední dny:
Pondělí, středa:
7.30-11.30
12.00-16.30

Aktuální anketa
Jste spokojeni s rozsahem a kvalitou zimní údržby?

Ano, bez výhrad (2477 hl.)

Ano, ale s výhradami (1585 hl.)

Ne, je to katastrofa (1747 hl.)

Je mi to jedno (1409 hl.)


Celkem hlasovalo: 7218
Aktuality ze světa
Počasí

(c)2007 Designed by Ing. Marek Hejděnec PHP Scripting Language MySQL Web site powered by phpRS